IXFK140N25T
DigiKey Part Number
IXFK140N25T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK140N25T
Description
MOSFET N-CH 250V 140A TO264AA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 140A (Tc) 960W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
255 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
19000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
960W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 60A, 10V