IXFA180N10T2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
Nexperia USA Inc.
Vishay Siliconix
In Stock: 197
STMicroelectronics
In Stock: 128
Vishay Siliconix
N-Channel 100 V 180A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount TO-263AA (IXFA)
IXFA180N10T2
DigiKey Part Number
IXFA180N10T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFA180N10T2
Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IXFA180N10T2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263AA (IXFA)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 50A, 10V