DSEI30-10AR
DigiKey Part Number
DSEI30-10AR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEI30-10AR
Description
DIODE STD 1000V 30A ISOPLUS247
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 30A Through Hole ISOPLUS247™ (BR)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
750 µA @ 1000 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
ISOPLUS247™ (BR)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.4 V @ 36 A