IR2104STRPBF
DigiKey Part Number
IR2104SPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IR2104SPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IR2104SPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IR2104STRPBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
EDA/CAD Models
IR2104STRPBF Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 3V
Current - Peak Output (Source, Sink)
210mA, 360mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
600 V
Rise / Fall Time (Typ)
100ns, 50ns
Driven Configuration
Half-Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Synchronous
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gate Type
IGBT, MOSFET (N-Channel)
Voltage - Supply
10V ~ 20V