IR2011SPBF
DigiKey Part Number
IR2011SPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IR2011SPBF
Description
IC GATE DRVR HI/LOW SIDE 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High-Side, Low-Side Gate Driver IC Inverting 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IR2011SPBF Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.7V, 2.2V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Peak Output (Source, Sink)
1A, 1A
Packaging
Tube
Input Type
Inverting
Part Status
Active
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
200 V
DigiKey Programmable
Not Verified
Rise / Fall Time (Typ)
35ns, 20ns
Driven Configuration
High-Side, Low-Side
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Independent
Mounting Type
Surface Mount
Number of Drivers
2
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gate Type
MOSFET (N-Channel)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Supply
10V ~ 20V