IQE030N06NM5SCATMA1
DigiKey Part Number
448-IQE030N06NM5SCATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQE030N06NM5SCATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQE030N06NM5SCATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQE030N06NM5SCATMA1
Description
OPTIMOS LOWVOLTAGE POWER MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 21A (Ta), 132A (Tc) 2.5W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PG-WHSON-8-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IQE030N06NM5SCATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 20A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.3V @ 50µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3800 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 100W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-WHSON-8-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V