IPD80R750P7ATMA1
DigiKey Part Number
IPD80R750P7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD80R750P7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD80R750P7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD80R750P7ATMA1
Description
MOSFET N-CH 800V 7A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 7A (Tc) 51W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD80R750P7ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 140µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
460 pF @ 500 V
Power Dissipation (Max)
51W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 2.7A, 10V