IPD053N06NATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPD053N06NATMA1 |
Description | MOSFET N-CH 60V 18A/45A TO252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 18A (Ta), 45A (Tc) 3W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPD053N06NATMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 36µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 30 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 83W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Supplier Device Package PG-TO252-3 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.3mOhm @ 45A, 10V |