IPD031N03M G is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 17,227
Datasheet
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
STMicroelectronics
N-Channel 30 V 90A (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
IPD031N03M G
DigiKey Part Number
IPD031N03MGINTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD031N03M G
Description
MOSFET N-CH 30V 90A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 30A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5300 pF @ 15 V
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V