IDWD15G120C5XKSA1
DigiKey Part Number
IDWD15G120C5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDWD15G120C5XKSA1
Description
DIODE SIC 1.2KV 49A PGTO2472
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 49A Through Hole PG-TO247-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDWD15G120C5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
124 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1050pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
PG-TO247-2
Current - Average Rectified (Io)
49A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.65 V @ 15 A