BSC100N03MSGATMA1
DigiKey Part Number
BSC100N03MSGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC100N03MSGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC100N03MSGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC100N03MSGATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 12A/44A TDSON
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 12A (Ta), 44A (Tc) 2.5W (Ta), 30W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-5
EDA/CAD Models
BSC100N03MSGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 15 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V