BAS3005A02VH6327XTSA1
DigiKey Part Number
BAS3005A02VH6327XTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS3005A02VH6327XTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BAS3005A02VH6327XTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS3005A02VH6327XTSA1
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA PGSC792
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 500mA Surface Mount PG-SC79-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS3005A02VH6327XTSA1 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
PG-SC79-2
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 500 mA