RH2B-ULDC24V
DigiKey Part Number
1885-1529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH2B-ULDC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
650 Ohms
Coil Current
37 mA