FX8-120P-SV1(91)
FX8-120P-SV1(91)
FX8-120P-SV1(91)
DigiKey Part Number
H10695-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-120P-SV1(91)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-120P-SV1(91) Models
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
4mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)