FH28H-80S-0.5SH(05)
FH28H-80S-0.5SH(05)
FH28H-80S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFV080TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFV080CT-ND - Cut Tape (CT)
HFV080DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28H-80S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 80POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28H-80S-0.5SH(05) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Contact Material
Phosphor Bronze
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
80
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.100" (2.54mm)