DF63-2S-3.96C
DF63-2S-3.96C
DF63-2S-3.96C
DigiKey Part Number
H122366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF63-2S-3.96C
Description
CONN SOCKET HSG 2POS 3.96MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Socket Black 0.156" (3.96mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF63-2S-3.96C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.156" (3.96mm)