DF57H-2S-1.2C(08)
DigiKey Part Number
H126069-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF57H-2S-1.2C(08)
Description
CONN RCPT HSG 2POS 1.20MM
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.047" (1.20mm)
EDA/CAD Models
DF57H-2S-1.2C(08) Models
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Swing Lock
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.047" (1.20mm)