DF40TC-30DS-0.4V(58)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-30DS-0.4V(58)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-30DS-0.4V(58)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40TC-30DS-0.4V(58)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-30DS-0.4V(58)
Description
CONN 0.4MM RCPT SMD 30POS
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
30
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)