BK22C07-6DS/2-0.4V(800)
DigiKey Part Number
26-BK22C07-6DS/2-0.4V(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BK22C07-6DS/2-0.4V(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BK22C07-6DS/2-0.4V(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK22C07-6DS/2-0.4V(800)
Description
SOCKET, 6POS., 0.4MM PITCH, 15A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 (6 + 2 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BK22C07-6DS/2-0.4V(800) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.7mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.026" (0.65mm)
Number of Positions
8 (6 + 2 Power)
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)