M50-3932042
DigiKey Part Number
952-3621-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3932042
Description
CONN HEADER R/A 20POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3932042 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Packaging
Box
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact