M50-3000845
M50-3000845
Harwin’s Company Overview
M50-3000845
DigiKey Part Number
952-1367-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3000845
Description
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-3000845 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.173" (4.40mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Mated Stacking Heights
5.4mm, 6.08mm, 9.37mm
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)