M40-3100345R
DigiKey Part Number
952-1663-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-1663-1-ND - Cut Tape (CT)
952-1663-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M40-3100345R
Description
CONN RCPT 6POS 0.039 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M40-3100345R Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
4.25mm
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)