B31G3BGR-20C0001Q3U1930
DigiKey Part Number
3147-B31G3BGR-20C0001Q3U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B31G3BGR-20C0001Q3U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B31G3BGR-20C0001Q3U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B31G3BGR-20C0001Q3U1930
Description
LED RGB CLEAR 4SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 620nm Red, 526nm Green, 468nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 2.6V Green, 2.6V Blue 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 2.6V Green, 2.6V Blue
Mfr
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Series
Viewing Angle
110°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
630nm Red, 518nm Green, 463nm Blue
Configuration
Common Anode
Package / Case
4-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Lens Style
Irregular
Height (Max)
1.10mm