KST-57D53-0007
DigiKey Part Number
6065-KST-57D53-0007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KST-57D53-0007
Description
57mm 23 KST-57D53-0007 1.8 4.2 2
Customer Reference
Detailed Description
Stepper Motor Frame Size 23 200.0 Step 4.2 A 2.7VDC
Category
Size / Dimension
Square - 2.220" x 2.220" (56.40mm x 56.40mm)
Mfr
NEMA Frame Size
Series
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Packaging
Case
Length - Shaft and Bearing
0.890" (22.60mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Voltage - Rated
2.7VDC
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
4.2 A
Coil Resistance
0.65 Ohms