KCP-CCP-1.35(R)
KCP-CCP-1.35(R)
KCP-CCP-1.35(R)
DigiKey Part Number
1939-1716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCP-CCP-1.35(R)
Description
ADAPT 2.1MM JACK TO 1.3MM PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Connector Jack, 2.1mm ID x 5.6mm OD To Plug, 1.3mm ID x 3.5mm OD Free Hanging (In-Line)
Category
Convert To (Adapter End)
Plug, 1.3mm ID x 3.5mm OD
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Number of Positions/Contacts
2 Conductors
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Barrel Power Adapter
Conversion Type
Same Series
Actual Diameter
1.3 x 3.5mm, 2.1 x 5.6mm
Gender
Female to Male
Contact Material - Plating
Bronze
Connector Style
Power DC Adapter
Base Product Number
Convert From (Adapter End)
Jack, 2.1mm ID x 5.6mm OD