GT-96180-1818-T3-PP-view2
GT-96180-1818-T3-PP
DigiKey Part Number
1939-1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT-96180-1818-T3-PP
Description
POE INJECTOR 18V 18W DESKTOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector 10/100/1000 Mbps Data Rate
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GT-96180-1818-T3-PP Models
Category
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Features
OCP, OVP, SCP
Series
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Mounting Type
Desktop
Type
Midspan Injector
Size / Dimension
4.21" L x 2.17" W x 1.41" H (107.0mm x 55.0mm x 35.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, EAC, ETL, PSE, S-Mark, UkrSEPRO, VCCI
Number of Ports
1
Standard Number
60335-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output
18V
Input Connector
IEC 320-C14
Current - Output
1 A
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Power (Watts) - Per Port
18W