E096GA-SW500-N
DigiKey Part Number
2632-E096GA-SW500-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E096GA-SW500-N
Description
0.96" TFT SPI HIGH BRIGHTNESS
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 0.96" (24.38mm) 80 x 160
Category
Diagonal Screen Size
0.96" (24.38mm)
Manufacturer
Focus LCDs
Viewing Area
10.80mm W x 21.70mm H