EGSS-BS-KF-60-75-12P-ST-M-H1-PLK-AA
DigiKey Part Number
2171-EGSS-BS-KF-60-75-12P-ST-M-H1-PLK-AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Detailed Description
Linear Axis Stepper 2.953" (75.00mm) Ball Screw Integrated Controller, Limit Switches 24VDC
Category
Duty Cycle
100%
Voltage - Rated
24VDC
Stroke Length
2.953" (75.00mm)
Load Force (Dynamic)
56.20lbf (250.0N)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Speed
9.45 in/s (240.0 mm/s)