ERFSR010152RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSR010152RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSR010152RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSR010152RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSR010152RZ
Description
0805/0.10AMP/15V/T&R/ROHS
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 100 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
700 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Voltage - Max
15V
Size / Dimension
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Approval Agency
cURus
Current - Max
100 A