ERFSM035162RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSM035162RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSM035162RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSM035162RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSM035162RZ
Description
1210/0.35AMP/16V/T&R/ROHS
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 350 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
320 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.3 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Trip (It)
700 mA
Approval Agency
cURus
Current - Max
100 A