HP03-1/04-12/24ET
DigiKey Part Number
2985-HP03-1/04-12/24ET-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HP03-1/04-12/24ET
Description
IP20, PTC HEATER
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PTC 104°F (40°C) Aluminium 3.397" (100.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HP03-1/04-12/24ET Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Width
1.500" (38.10mm)
Manufacturer
European Thermodynamics Ltd
Thickness
0.335" (8.50mm)
Series
Material
Aluminium
Packaging
Bag
Attachment Method
No Pressure Sensitive Adhesive
Part Status
Active
Termination
Wire Leads
Type
PTC
Length - Lead Wire
3.397" (100.00mm)
Temperature Rating
104°F (40°C)
Material - Insulation
Silicone
Power (Watts)
20 W
Wire Gauge
18 AWG
Voltage
24V
Color
Black
Shape
Rectangular
Approval Agency
UL
Length
2.450" (62.23mm)