AR-AR-060-24
DigiKey Part Number
2985-AR-AR-060-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR-AR-060-24
Description
TE ASSY,AA,60W,24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Air to Air Thermoelectric Assembly 59.3 W
Category
Voltage
24 V
Manufacturer
European Thermodynamics Ltd
Fan Location
Cold Side / Warm Side
Series
Power - Input
72.5 W
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 51°C
Part Status
Active
Weight
5.5 lbs (2.5 kg)
Heat Transfer Type
Air to Air
Dimensions - Overall
230mm L x 122mm W x 150.7mm H
Power - Cooling
59.3 W
Base Product Number
Current
3 A