J3R-IT-10K
DigiKey Part Number
5256-J3R-IT-10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J3R-IT-10K
Description
ROCKER POT 10K PLASTIC CTR TAP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Axis 10 kOhms Surface Mount Joystick Potentiometer 30° 0.1W
Category
Power (Watts)
0.1W
Manufacturer
ETI Systems
Tolerance
±15%
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Rotation Angle
30°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Axis
1
Size / Dimension
Rectangular - 2.375" x 0.750" x 0.438" H (60.33mm x 19.05mm x 11.11mm)
Resistance
10 kOhms