50M025045N020
DigiKey Part Number
145-50M025045N020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M025045N020
Description
MACH SCREW PAN SLOTTED M2.5X0.45
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M2.5x0.45 Pan Head Machine Screw Slotted Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M025045N020 Models
Category
Drive Type
Slotted
Manufacturer
Essentra Components
Thread Size
M2.5x0.45
Series
Head Diameter
0.197" (5.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.787" (20.00mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.846" (21.50mm)