FA-128 40.0000MF10Z-K0
DigiKey Part Number
114-FA-12840.0000MF10Z-K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
114-FA-12840.0000MF10Z-K0CT-ND - Cut Tape (CT)
114-FA-12840.0000MF10Z-K0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-128 40.0000MF10Z-K0
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
40 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
10pF