ECS-MPI2520R1-1R0-R
DigiKey Part Number
XC2416TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2416CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2416DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI2520R1-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 3.7A 42 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 3.7 A 42mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-MPI2520R1-1R0-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)