ECS-200-20-4DN
DigiKey Part Number
X195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-200-20-4DN
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 20PF TH
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz ±30ppm Crystal 20pF 30 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-200-20-4DN Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
20 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±100ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm