SU1000XLCD
DigiKey Part Number
SU1000XLCD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SU1000XLCD
Description
UPS SMART ONLINE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Online (Double Conversion) Network, Single Phase 1kVA / 900W 100V, 110V, 115V, 120V, 127V
Category
AC Outlets
6
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Backup Time - Max Load
3.8 minutes
Series
Voltage - Output
100V, 110V, 115V, 120V, 127V
Packaging
Bulk
Input Connector
NEMA 5-15P
Part Status
Active
Output Connector
NEMA 5-15R (6)
Type
Online (Double Conversion)
Cord Length
10' (3.05m)
Voltage - Input
100VAC, 110VAC, 120VAC, 127VAC
Approval Agency
CSA
Applications
Network, Single Phase
Size / Dimension
13.900" L x 9.800" W (353.06mm x 248.92mm)
Form
Tower
Height
18.000" (457.20mm)
Power - Rated
1kVA / 900W