SMART1200XLHG
DigiKey Part Number
TL252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMART1200XLHG
Description
UPS 1KVA 4OUT 1DB9/1USB HOSP GRD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Line Interactive (Input Regulation) Network, Single Phase 1kVA / 750W 120V
Category
AC Outlets
4 (UPS)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Backup Time - Max Load
10 minutes
Series
Voltage - Output
120V
Packaging
Bulk
Input Connector
NEMA 5-15P
Part Status
Active
Output Connector
NEMA 5-15R
Type
Line Interactive (Input Regulation)
Cord Length
6' (1.83m)
Applications
Network, Single Phase
Size / Dimension
9.500" L x 7.500" W (241.30mm x 190.50mm)
Form
Tower
Height
12.500" (317.50mm)
Power - Rated
1kVA / 750W