5P1000RC
DigiKey Part Number
95-5P1000RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5P1000RC
Description
EATON 5P 1000VA 770W 120V LINE-I
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Line Interactive (Input Regulation) General Purpose, Industrial Control 1kVA / 770W 100V, 120V, 125V
Category
Backup Time - Max Load
3 minutes
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Media Lines Protected
RS-232
Packaging
Box
Voltage - Output
100V, 120V, 125V
Part Status
Active
Input Connector
NEMA 5-15P
Type
Line Interactive (Input Regulation)
Output Connector
NEMA 5-15R (10)
Voltage - Input
100VAC, 110VAC, 120VAC
Cord Length
6' (1.83m)
Applications
General Purpose, Industrial Control
Approval Agency
cUL, UL
Form
Rackmount
Size / Dimension
32.000" L x 17.300" W (812.80mm x 439.42mm)
Power - Rated
1kVA / 770W
Height
10.300" (261.62mm)