WCLA1608V1-680-R
DigiKey Part Number
283-WCLA1608V1-680-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-WCLA1608V1-680-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-WCLA1608V1-680-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCLA1608V1-680-R
Description
FIXED IND 68NH 600MA 340 MOHM
Detailed Description
68 nH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 340mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Q @ Freq
36 @ 200MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
1.7GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.070" L x 0.043" W (1.78mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
DC Resistance (DCR)
340mOhm Max