SMDJ11CA
DigiKey Part Number
283-SMDJ11CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 164.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
164.8A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V