SMCJ10CA
DigiKey Part Number
283-SMCJ10CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ10CA
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 88.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V