SMAJ36CA
DigiKey Part Number
283-SMAJ36CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ36CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ36CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V