SDCL1V2510-100M-R
DigiKey Part Number
283-SDCL1V2510-100M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCL1V2510-100M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCL1V2510-100M-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL1V2510-100M-R
Description
FIXED IND 10UH 600MA 575 MOHM
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 600 mA 575mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
700mA
DC Resistance (DCR)
575mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)