SDCL1V2010-6R8M-R
DigiKey Part Number
283-SDCL1V2010-6R8M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCL1V2010-6R8M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCL1V2010-6R8M-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL1V2010-6R8M-R
Description
FIXED IND 6.8UH 650MA 620 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 650 mA 620mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
750mA
DC Resistance (DCR)
620mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.083" L x 0.067" W (2.10mm x 1.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)