PTS18128V200
DigiKey Part Number
283-3164-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3164-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3164-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS18128V200
Description
PTC RESET FUSE 8V 2A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 2 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
60 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
8V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2 A
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)
Current - Trip (It)
3.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A