PTS18126V125 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,963
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 4,596
Datasheet
Similar
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 802
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.25 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTS18126V125
DigiKey Part Number
283-3159-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3159-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS18126V125
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.25A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
400 ms
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
140 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Thickness (Max)
0.027" (0.68mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A