MLVC12V068C090
DigiKey Part Number
283-MLVC12V068C090TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC12V068C090
Description
VARISTOR 86V 35A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
86 V 35 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
94.6 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
35 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
90 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
48 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
68 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
77.4 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
86 V