HSH0814-3R8256-R
DigiKey Part Number
283-HSH0814-3R8256-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH0814-3R8256-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 25F 3.8V
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 400mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
25 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 1kHz